Prečo by sme mali poznať hladinu homocysteínu v našej krvi?

krv

Homocysteín – prediktívny faktor, ktorý napovedá o dĺžke života v dobrom zdravotnom stave. Je to aminokyselina, ktorá nám fyziologicky koluje v krvi a stáva sa nebezpečnou až vtedy, keď jej hladina v krvnej plazme je vyššia ako 6,3 mol/l.
Pri nedostatočnom príjme vitamínov bunky nedokážu dostatočne metabolizovať homocysteín, preto jeho prebytok vylučujú do krvi, kde sa hromadí a spôsobuje svojou toxicitou rôzne poškodenia, ktoré spejú k rozvoju civilizačných chorôb ako napr. srdcový infarkt (10 – 12%), cievna mozgová príhoda (30 – 40%).

Ako a kedy nám homocysteín škodí?

Pri prebytočnej hladine svojou toxicitou poškodzuje vnútornú výstelku ciev (endotel), zvyšuje oxidáciu častíc LDL cholesterolu, zužuje cievy, podporuje tvorbu krvných zrazenín, dochádza k aterogénnym zmenám. V tejto súvislosti sa pozorovalo významné poškodenie mozgových, periférnych, srdcových a placentárnych ciev. To má za následok zvýšenie rizika infarktu, mŕtvice, aterosklerózy, trombózy ale aj vyššie riziko spontánnych potratov či malígnych nádorov. Bola sledovaná aj určitá spojitosť medzi hladinou homocysteínu a psychickými poruchami. Výskumníci z Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty UK sa domnievajú, že depresívne ochorenie môže byť spojené so zvýšenou koncentráciou homocysteínu.

Udržať homocysteín pod kontrolou a ochrániť svoje zdravie je však pomerne jednoduché.

Dodaním dostatočného množstvo vitamínov telu, hlavne tých, ktoré sú dôležité pre správnu metabolizáciu hocysteínu. Za normálnych okolností zostane homocysteín v krvi transformovaný do dvoch netoxických látok nazývaných  metionín (proces vyžaduje prítomnosť vitamínu B12 a kyseliny listovej B9) alebo cysteín (proces vyžaduje prítomnosť vitamínu B6). Obe látky majú zdravie podporujúce účinky, patria medzi najúčinnejšie antioxidanty a odstraňovače voľných radikálov. Konkrétne metionín pomáha pri odbúraní tukov, prevencii depresie, artritídy a poškodení pečene.

Riešením sú teda 3 vitamíny – kyselina listová (vitamín B9), pyridoxín (vitamín B6) a cobalamin (vitamín B12) používané v správnom pomere a správna životospráva. Je potrebné vyvarovať sa jednostrannej strave – nie je pre hladinu homocysteínu v krvi najvhodnejšia a stáva sa zdrojom problémov. Ak je naša strava veľmi bohatá na živočíšne bielkoviny, vzniká viac homocysteínu, ako môže telo odbúrať. Na druhej strane, ak preferujeme prevažne rastlinnú stravu, dostaneme sa do ďalšieho extrému – až 76 % vegánov má totiž vyššiu hladinu homocysteínu, a to následkom nedostatku vitamínu B12, pretože samotná zelenina a ani ovocie ho neobsahujú. Správnou životosprávou a vhodným stravovaním si možno však hladinu homocysteínu udržať v bezrizikovom referenčnom rozmedzí. Najdôležitejšiu úlohu v odbúravaní homocysteínu hrajú vitamíny B6, B12 a kyselina listová, preto je potrebné dbať o ich dostatok v strave, prípadne ich organizmu dodať formou doplnkov výživy.

Zdrojové odkazy:

Zdieľať článok

Ako je možné sa objednať a získať bližšie informácie?

Stačí, ak nás kontaktujete telefonicky alebo e-mailom.