Starnutie do krásy

starnutie-do-krasy

Keďže sa väčšina zo žien dennodenne pozerá do zrkadla, proces starnutia si ani poriadne nestihne uvedomiť. A vlastne ani nechce.Hoci si ženy uvedomujú, že starnutie je dynamický proces, ktorý nemožno zastaviť, robia všetko preto, aby mali vo svojich rukách to ako starnú. Proces starnutia je zo 70%ovplyvnený geneticky, zvyšných 30% je naozaj v rukách každej ženy.
Starnutie s eleganciou, do krásy a vitality sa dá jednoducho dosiahnuť, pokiaľ si osvojíte niekoľko každodenných návykov.

Základom je mať pozitívny postoj.

Váš vek je číslo. Pokiaľ ide o starnutie, ste taká stará, na akú sa cítite. Ľudia, ktorí uvažujú o veku ako o období prinášajúcom múdrosť a celkovú spokojnosť, majú o 40 percent vyššiu šancu zotaviť sa z chorôb než tí, ktorí vidia starnutie ako synonymum bezmocnosti a zbytočnosti.

Vrásky už z tváre nevymažete, ale pribúdanie ďalších môžete správnym jedlom výrazne spomaliť.

Strava hrá veľkú úlohu v tom, ako rýchlo naše telo starne. Najzdravšia je glykemická strava s vysokým obsahom čerstvého ovocia a zeleniny s dostatkom vitamínu C, celozrnných potravín a chudých bielkovín. Príkladom môže byť stredomorská strava bohatá na rastlinné jedlá, orechy a červené víno. Okrem toho zahŕňa do jedálnička konzumáciu ryby dvakrát týždenne a zníženie množstva soli. Podľa výskumov Harvardovej univerzity pomáha predchádzať chorobám srdca, mŕtvici či predčasnej smrti.

Populárny olivový či slnečnicový olej vymeňte za repkový či ľanový a nevyhýbajte sa ľanovým semienkam. Pleť bude mať dostatok kolagénu, bude pružnejšia a lepšie vyživovaná.
Ešte lepšie ako zelenina je fermentovaná zelenina. Obsahuje totiž tie isté živiny, ale navyše ju baktérie premenia doslova na superpotravinu, ktorá podporuje vznik priateľských baktérií v čreve a napomáha tráveniu..Využite vplyv probiotík na redukciu kožných ekzémov a ďalších ťažkostí. Čo je, ale ešte dôležitejšie, konzumácia probiotík pôsobí ako prevencia dehydratácie a podporuje v pleti tvorbu kolagénu.

Sladké, ťažké a mastné potraviny ako zemiakové lupienky, sódové nápoje a biely chlieb môžu zasa urýchliť proces starnutia. Aj také prejedanie sa vedie ku kratšiemu životu, kardiovaskulárnym ochoreniam a cukrovke.

Cvičte pravidelne a s radosťou.

Zostať aktívny je dôležitou zložkou spomalenia starnutia. Priemerná žena stráca medzi 30 až 70 rokom života okolo 23 percent svalovej hmoty. Ako starneme, strácame čoraz viac svalov, no cvičenie môže zvýšiť hmotnosť a silu, aj keby ste boli už na prahu deväťdesiatky. Dobrá kondička navyše znižuje stratu pamäti, ktorá súvisí s vekom. Fyzická aktivita môže taktiež znížiť riziko demencie až o 25 percent. Vhodné je začlenenie určitého spôsobu kondične primeranej telesnej aktivity v rozsahu minimálne dvoch cvičení týždenne zameraných na odstránenie následkov oslabovania svalov. Podmienkou úspešnosti zotrvania pri tejto aktivite je hlavne pocit uspokojenia a radosti z cvičenia.

Chodievajte do spoločnosti a udržujte kontakty.

Priatelia a rodina vám naozaj môžu pomôcť žiť dlhšie! Ľudia so silnými sociálnymi väzbami majú až o 50 percent vyššiu šancu žiť dlhšie, než osoby so slabými alebo žiadnymi vzťahmi.

Chráňte svoju pokožku a starajte sa o ňu.

Ultrafialové (UV) žiarenie, ktoré sa k nám dostáva prostredníctvom slnečného žiarenia, sa často nazýva „lúče starnutia“. Preniká do hlbších vrstiev pokožky a pôsobí deštrukčne na syntézu kolagénu a elastínu. Príliš času na slnku spôsobuje vrásky, nehovoriac o rakovine. Natieranie sa opaľovacím krémom chráni pokožku pred starnutím. Kým slnečné UV žiarenie spúšťa produkciu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí, nie je to dostatočným dôvodom vystavovať sa dlhodobo slnku. Podľa odborníkov sa po pár minútach na slnku prestane vytvárať vitamín D a nastupuje tvorba rakoviny kože. Pre dostatok vitamínu D zaraďte do stravy viac lososa alebo vajíčok. Užívajte si slniečko ale nezabúdajte, že slnečné lúče sú základným činiteľom urýchľujúcim starnutie pokožky.

Energiu a silu čerpajte zo zdravého spánku.

Denne by ste si mali dožičiť sedem až deväť hodín spánku. Počas nočného spánku dochádza k obnove kožných buniek. Nespavosť totiž zvyšuje riziko obezity, srdcových ochorení a cukrovky. Krátky a nekvalitný spánok pôsobí na organizmus stresujúco. To znamená, že dochádza ku zvýšeniu produkcie stresového hormónu. Kortizol potom môže zhoršiť stav pleti a dokonca aj niektoré kožné ochorenia (ekzém, akné a pod.). Nedostatok spánku tiež vedie k zníženej produkcii kolagénu a elastínu, ktoré sú zodpovedné za krásnu a mladistvú pleť. V neposlednom rade vplýva málo spánku aj na imunitný systém, ktorý následne nedokáže spoľahlivo bojovať proti škodlivým látkam z vonkajšieho prostredia.

Krátky odpočinok cez deň môže navyše zlepšiť pamäť a nahradiť chýbajúce hodiny spánku. Takzvaný „beauty sleep“ nie je mýtom. Počas spánku naše telá uvoľňujú rastový hormón, ktorý pomáha obnoviť kolagén a elastín, základné stavebné prvky mladej a zdravej pokožky.

Zdieľať článok

Ako je možné sa objednať a získať bližšie informácie?

Stačí, ak nás kontaktujete telefonicky alebo e-mailom.